10 zasad prowadzenia biura w stylu EKO!

Coraz częściej słyszycie o przestrzeganiu zasad ekologii?

O tym jak pozytywnie wpłynie to na środowisko, ale nie końca macie ochotę na wdrażanie i stosowanie się do nich?

Jeśli tak, to postaramy się Was do nich przekonać! Za przestrzeganiem zasad ekologii przemawia zarówno ochrona środowiska, a przede wszystkim ekonomia. Bardzo często EKOLOGICZNIE = EKONOMICZNIE!

Pokażemy Wam w jaki sposób możecie prowadzić własne biuro w stylu eko, a dodatkowo redukować koszty – co z pewnością ucieszy Waszych pracodawców! Przedstawiamy pokrótce 10 obszarów, w ramach których można stosować zasady ekologii w biurze. W kolejnych postach szczegółowo zaprezentujemy poszczególne zasady ekologiczne.

  1. 1. Urządzenia elektryczne

Efektywne wykorzystywanie urządzeń elektrycznych, np. drukarek i kopiarek umożliwia oszczędzanie bardzo dużych ilości papieru. Zastosowanie zasad tworzenia mniejszej ilości dokumentów w formie papierowej, bądź oszczędnego drukowania może przynieść duże oszczędności dla biura. Czy wiecie, że do wyprodukowania 1 tony papieru biurowego trzeba ściąć średnio 17 drzew!

2. Recykling

Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych, a także zredukowanie ilości odpadów. Polega on przede wszystkim na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ponownym przetwarzaniu ich w procesie produkcyjnym. Śmieci wytworzone w biurze powinny zostać przekazane do specjalnie oznakowanych pojemników, wśród których można znaleźć kontenery na: papier, plastik, szkło i metal.

3. Makulatura

Makulatura w biurze tworzy się przede wszystkim z papieru i różnego rodzaju kartonów, pudeł. Niechciane dokumenty można zniszczyć w niszczarce i wraz z innymi odpadami papierowymi poddać recyklingowi. Ciekawym sposobem na pozbycie się niepotrzebnej makulatury jest oddanie jej podczas różnego rodzaju zbiórek organizowanych przez szkoły, bądź fundacje. Niejednokrotnie zbiórki takie mają cele charytatywne.

4. Tonery i kartridże

Nieodzownym elementem pracy biurowej są duże ilości zużytych tonerów i kartridżów. Jednak ich także nie możemy wyrzucać do zwykłego śmietnika! Doskonałym rozwiązaniem w tej kwestii może być sprzedaż zużytych już opakowań firmom skupującym takiego rodzaju materiały eksploatacyjne. Należy pamiętać jedynie, iż firmy te czasami zastrzegają sobie możliwość dokonywania wyboru jedynie konkretnych modeli tonerów, bądź kartridżów. Niektóre firmy posiadające w swojej sprzedaży zamienniki do drukarek dają możliwość swoim klientom na bezpłatne oddanie ich po wykorzystaniu.

5. Energia

Od dłuższego czasu oszczędzanie energii stanowi bardzo modny temat, za którym przemawia chęć zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Energię możemy oszczędzać poprzez: stosowanie żarówek energooszczędnych, wyłączanie urządzeń elektronicznych (komputerów, ładowarek od telefonów) gdy wychodzimy z biura, nie zostawianie urządzeń na funkcji czuwania (nawet wówczas zużywa się energia!), wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa; dostosowywanie ogrzewania do panującej pory roku.

6. Oświetlenie

Wydatki związane z oświetleniem możemy zredukować poprzez zastosowanie ciepłych kolorów ścian, a także białego sufitu w naszych biurach. Wykorzystanie takich barw sprzyja lepszemu odbijaniu światła. Dodatkowo duża liczba okien w biurach sprzyja zwiększeniu ilości naturalnego światła słonecznego w biurze, dzięki czemu możemy zmniejszyć ilość używanego oświetlenia sztucznego.

7. Jakość powietrza

Jakość powietrza w biurach, czyli pomieszczeniach zamkniętych stanowi bardzo ważny temat z punktu widzenia naszego zdrowia. Z reguły większość naszego 8-godzinnego dnia pracy spędzamy w pomieszczeniu zamkniętym. Powietrze w takich pomieszczeniach może być o wiele bardziej zanieczyszczone, niż powietrze na zewnątrz. Głównymi źródłami zanieczyszczeń w biurze mogą być papierosy, a nawet wykładzina, meble, czy laptop. Zachęcamy wszystkich do nie palenia w miejscach pracy, wybierania wyposażenia biura, które powoduje jak najmniejszą emisję lotnych związków organicznych zanieczyszczających powietrze.

8. Hałas

Głównym źródłem hałasu w pomieszczeniu biurowym są urządzenia wewnętrzne biura: komputery, drukarki, kopiarki, klimatyzacja, itp. Dodatkowym źródłem są hałasy zewnętrzne, typu: dźwięki z sąsiednich pomieszczeń, windy, ruch uliczny. Rozchodzący się dźwięk jest ciągły i sprężysty, w celu ochrony przed niepożądanym dźwiękiem należy zakłócić któryś z wymienionych jego właściwości. Tak więc, ochrona przed hałasem w biurze jest możliwa poprzez sufity podwieszane, kotary, zasłony, itp.

9. Rośliny w biurze

Rośliny w biurze oprócz funkcji estetycznej, wpływają również bardzo pozytywnie na samopoczucie pracowników, efektywność wykonywanej pracy, a nawet redukują stres. W badaniach Stanley J. Kays, z Wydziału Ogrodnictwa na Uniwersytecie w Georgii udowodniono, iż rośliny ozdobne mogą usuwać szkodliwe substancje z powietrza, co prowadzi do poprawy stanu fizycznego pracowników. Zatem zachęcamy do posiadania roślin w biurze, aby było zielono i zdrowo!

10. Meble

Meble biurowe typu biurka, krzesła, wykładziny, szafy, sprzęt komputerowy – te wszystkie elementy niemalże każdego biura mogą emitować lotne związki organiczne (LTO), które doprowadzają do pogorszenia jakości powietrza w biurze. Jednakże w naszych biurach możemy sobie radzić z tymi lotnymi związkami organicznymi poprzez zwracanie uwagi na oznaczenia produktów kupując wyposażenie do biura – wybierając ten o niskim stężeniu i emisji substancji szkodliwych. Niezbędny jest również stały dopływ świeżego powietrza. Powinniśmy również pamiętać o sprawnym systemie wentylacyjnym.

Czy przekonaliśmy Was do stosowania zasad ekologii w waszych biurach?
Być może macie jakieś inne ciekawe sposoby związane z ekologią w biurze?
Jeśli tak, to czekamy na Wasze pomysły w komentarzach 🙂

A&M

Źródła:

http://www.czystaenergia.legnica.pl/

http://www.kocham-biuro.pl/wiedza/ekologia/41-ekologia-w-biurze?showall=&start=7

Reklamy

Jedna myśl nt. „10 zasad prowadzenia biura w stylu EKO!

  1. Bardzo dużo informacji w jednej odsłonie. W ramach ekopraktyk przypominam o naszej akcji http://mbiuro.com/e-faktury/ z nadzieją, że może przy okazji udałoby się tutaj miejsce, by ten pomysł opisać szerzej, na pewno jakieś marzenia zostały już spełnione. Wynik w zakresie oszczędności papieru i uratowanych drzew – to także ciekawe obliczenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s