Wymarzona EKO choinka na wiele sposobów

Nie od dziś wiadomym jest fakt, że przystrojona bombkami, cukierkami, własnoręcznie robionymi pierniczkami czy lampkami choinka – żywa czy sztuczna, stanowi nieodłączny element świątecznej tradycji. Wprowadzając w nasze domowe pielesze atmosferę Bożego Narodzenia przystrajamy zielone drzewo w najbardziej strojne outfit`y. Jednakże szanując tradycję i czerpiąc z ekologicznych rozwiązań dla domu i biura – stawiamy na kreatywne rozwiązana, które szanują „zieleń”, a także nacieszą oko domowników i gości ! 

Wymarzona choinka na wiele sposobów

Czas start ! Czyli ceremonialne ubieranie choinki

Jeśli spojrzeć by klika lat wstecz –  choinka była ozdabiana najbardziej rozmaitymi ciastkami, orzechami z ogrodu babci oraz rajskimi jabłuszkami. Na wonne gałęzie wieszano przeróżne dekoracje przygotowane ręcznie przez najmłodsze pokolenia: ozdoby wykonane z bibuły, kolorowego papieru, słomy oraz źdźbeł trawy wprowadzające tym samym w domach magiczny, świąteczny klimat radości i rodzinnego celebrowania wspólnie spędzonego czasu.

Wymarzona choinka na wiele sposobów

Pamiętajmy ekologia przede wszystkim

Na sklepowych półkach możemy znaleźć cała masę gotowych ozdób – ze szkła, plastiku bądź innych syntetycznych surowców, jednakże jeśli mamy na uwadze dobro naszej planety również i w Wigilijny wieczór przygotujmy świąteczne drzewo w eko stylu. A nie ukrywajmy –  tutaj mamy wielkie pole do podpisu ! W pierwszym etapie przygotowań możemy zainwestować w żywe drzewko przechowywane w doniczce – absolutnie NIE cięte. Ponadto pamiętajmy, iż świetną alternatywną takiego drzewka jest opcja jego „second life”, czyli zdjęcia z niego ozdób i zasadzenia w ogrodzie lub pobliskim skwerku, chroniąc przy tym  Matkę Naturę.

Niemniej ważną kwestią są ozdoby.

Wybierajmy dekoracje wykonane ze słomy lub wikliny, a także drewna czy papieru –  zaliczamy je do grona nie tylko naturalnych surowców, ale tak ubrane drzewko wygląda znacznie naturalnej. Zrezygnujmy z błyszczących, brokatowych i sypiących się łańcuchów – gałęzie możemy przybrać chociażby rafią czy umiejętnie połączonymi skrawkami tkanin tworząc z nich fantazyjne kokardki. Wielką zaletą tekstyliów jest fakt, iż wraz z całą rodziną i gronem najmłodszym możemy samodzielnie przygotować ozdoby i tym samym sprawić radość maluchom, a także wykazać się kreatywnością. Zasady ekologii powinny przez nas przemawiać, również w przypadku wyboru świątecznych lampek. Nie kupujmy pierwszych z brzegu, najtańszych – mogą okazać się pozornie zaoszczędzonym wydatkiem. Dobry pomysłem jest zakup lampek na lokalnych jarmarkach, polecamy piękny Bożonarodzeniowy jarmark znajdujący się tuż przy mBiuro https://www.google.pl/maps/place/mBiuro+Warszawa/@52.227845,21.007173,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x471eccf2a49780ff:0x107a584df32fdb5c. W pierwszej chwili zainwestujemy mniej w  zakup światełek, a następnie krocie w rachunek za prąd.Wybierając lampki choinkowe szukajmy tych wykonanych z LED-ów – nie tylko pobierają one znikomą ilość prądu, ale czas ich świecenia jest znacznie dłuższy niż tradycyjnego oświetlenia. Poza tym zupełnie inną kwestią jest fakt, że lampki LED-owe wydzielają bardzo małą ilość ciepła, a co na pewno przełoży się na trwałość naszego żywego eko drzewka. Gdyż jak wiemy, im bardziej choinka narażona jest na źródło ciepła, tym szybciej nam więdnie.

Wymarzona choinka na wiele sposobów

 

A gdyby tak … zdecydować się na tekturową choinkę ?

Pamiętamy, że eko rozwiązań na świąteczne przyozdobienie drzewka możemy znaleźć całe multum. W poszukiwaniu ekologicznych inspiracji, znaleźliśmy rozwiązanie zaprezentowane przez ekspertów od aranżacji wnętrz:

By jednak można było w domu postawić dużą choinkę potrzeba dość dużo miejsca zarówno na same drzewko, jak i nieco przestrzeni, by móc pod choinką położyć prezenty. – Większość rodzin w Polsce mieszka jednak w mieszkaniach w bloku o dość ograniczonej powierzchni. Jeśli wstawienie do pokoju choinki spowoduje, że zabierzemy całą dostępną wolną przestrzeń to wybierzmy rozwiązanie alternatywne. Coraz częściej w sklepach możemy trafić na choinki wykonane z… tektury. W zestawie z choinką przeważnie dołączone są nalepki, którymi możemy ozdobić choinkę zamiast tradycyjnych bombek – mówi Monika Kosakiewicz z IKEA . Jeszcze innym pomysłem jest choinka tekstylna niejako dwuwymiarowa. – W naszym sklepie jest dostępna tkanina cięta na metry z nadrukowanym wzorem choinki. Jeśli mamy tak ciasne mieszkanie, że obrót wokół własnej osi jest problemem, a mimo to za wszelką cenę chcemy mieć choinkę to jest to idealne rozwiązanie.Taką tkaninę z wzorem choinki wystarczy obszyć na brzegach, dzięki czemu przędza nie będzie się snuła i rozwiesić na ścianie bądź zamiast zasłonek. Do takiego drzewka także można doczepić ozdoby, świetnie pasują tutaj te wykonane z tekstyliów lub filcu. Ozdoby można przymocować do takiej choinki agrafką, można też delikatnie przyszyć je igłą – mówi Monika Kosakiewicz.

Wymarzona choinka na wiele sposobów

A Wy co sądzicie o takich eko rozwiązaniach na świąteczne drzewko ? Czekamy z niecierpliwością na Wasze opinie 😉

Reklamy

2 myśli nt. „Wymarzona EKO choinka na wiele sposobów

  1. You post very interesting posts here. Your page deserves much more visitors.
    It can go viral if you give it initial boost, i know useful tool that can help you,
    simply search in google: svetsern traffic tips

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s