Certyfikat ZIELONE BIURO

Mało kto wie, że przeciętnie jeden pracownik wytwarza 3l odpadów na dobę. W biurach główną frakcję produkowanych odpadów stanowi makulatura. Ze 100 ton makulatury możemy wyprodukować aż 90 ton papieru. Z kolei, aby wyprodukować jedną tonę nowego papieru koniczne jest wycięcie aż 17 drzew. Każde 100 ryz papieru z recyklingu zastosowanie w biurze w miejsce zwykłego papieru, czy zastosowanie dwustronnego druku pozwala uratować dwa drzewa i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o prawie tonę.

Na szczęście w ostatnich latach znacznie dało się zauważyć zainteresowanie ekologią. Coraz bardziej uświadamiamy sobie jak bardzo stan środowiska zależy od naszych wyborów i zachowań – czyli od nas samych. Nie da się nie zauważyć, że nie tylko my sami, ale również firmy, korporacje międzynarodowe, instytucje publiczne czy oraz organizacje pozarządowe zwracają uwagę na aspekty środowiskowe w swojej codziennej działalności.

zielone biuro

Certyfikat Zielone Biuro przyznawany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i wyróżnia firmy, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, które odniosły sukces w minimalizacji swego negatywnego wpływu na środowisko. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska to najbardziej doświadczona organizacja ekologiczna w Polsce w zakresie wspierania inicjatyw lokalnych na rzecz rozwoju zrównoważonego. Posiadanie certyfikatu Zielone Biuro nie tylko wiąże się z prestiżem i pozwala się wyróżnić na tle konkurencji oraz zmniejszyć oddziaływanie firmy na środowisko. Niesie za sobą także wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów działania firmy poprzez wprowadzenie nowoczesnych ekologicznych rozwiązań.

Aby otrzymać certyfikat, organizacja musi wypełnić deklarację przystąpienia do procesu certyfikacji i wyznaczyć osobę lub zespół, który będzie odpowiedzialny za koordynację działań. Konsultant z ramienia Fundacji przeprowadza rozpoznanie i zostawia praktyczne wskazówki, które pomogą spełnić kryteria certyfikatu. Ostatni etapem jest poddanie się audytowi certyfikującemu, weryfikującemu podjęte działania.

zielone_biuro

Jedną z firm dbających o środowisko jest, z pewnością wszystkim znana, marka TCHIBO. Ich celem jest redukcja ekologicznego śladu węglowego dzięki monitoringowi, minimalizacji i wprowadzaniu usprawnień zgodnych również z korzyściami biznesowymi i efektywnością kosztową. Program można streścić w haśle 3E dla środowiska naturalnego: edukowanie, eko -angażowanie i eko-usprawnienia.

Dzięki programowi 3 E i akcji Zielony Tydzień w Tchibo w 2012r udało się:

• zmniejszyć zużycie papieru w biurze o 35%, a podczas Dnia bez Drukowania o dodatkowe 30%,

• zmniejszyć zużycie butelek plastikowych o 73%,

• osiągnąć poziom 100% recyklingu papieru biurowego i papeterii,

• osiągnąć poziom zaangażowania pracowników w działania 40%,

• stworzyć dokument Zielone Zasady, w których ujęto 10 reguł ekologicznych zachowań w pracy i w domu,

• stworzyć 2 nowe inicjatywy recyklingowe: „Ciuch w ruch” i „Uwolnij książkę”,

• wyłonienie z pracowników grupy Ambasadorów Ekologii,

• szkolenia ekologiczne dla wszystkich pracowników sklepów Tchibo,

• dwukrotne przyznanie Certyfikatu Zielone Biuro (2010, 2012).

5

Dbajmy o nasze środowisko nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy. Nie kosztuje nas to dużo wysiłku, a może przynieść wiele korzyści.

Reklamy

Jedna myśl nt. „Certyfikat ZIELONE BIURO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s