Elektrośmieci – co to takiego?

Elektrośmieci  – są wszystkie zepsute, nieużywane oraz niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Jakie urządzenia zaliczamy do elektrośmieci?

  • wielkogabarytowe urządzenia AGD (lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki elektryczne, elektryczne kuchenki, piekarniki, urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne);
  • małogabarytowe urządzenia AGD (odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka, tostery, frytkownice, miksery, suszarki, depilatory, zegarki);
  • sprzęt oświetleniowy(oprawy do lamp fluorescencyjnych, liniowe i kompaktowe lampy fluorescencyjne);
  • zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy(kolejki elektryczne, konsole do gier video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty uruchamiane monetą, banknotem (pieniądzem papierowym), żetonem lub innym podobnym artykułem);
  • przyrządy do nadzoru i kontroli(czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe ważące lub do nastawu używane w gospodarstwie domowym lub jako sprzęt laboratoryjny)
  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, faksy, telefony, komórki);
  • sprzęt audiowizualny(radia, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, odtwarzacze dvd0;
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne(wiertarki, piły, maszyny, kosiarki, urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna,  metalu)

Lista wydaje się nie mieć końca, urządzenia wymienione powyżej to tylko przykłady elektrośmieci jednakże takiego sprzętu można wymienić o wiele więcej. Pod żadnym pozorem tych urządzeń nie wolni wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci! Nie należy ich przetrzymywać również w domu czy w piwnicy, a oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zadzwonić po bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu.

Elektrośmieci można pozbyć się także w sklepie, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.: możemy oddać stary telewizor przy zakupie nowego telewizora. Tak samo jest z innymi elektrośmieciami, wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt.

Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafiają do zakładu przetwarzania, gdzie następuje bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.

Warto zapamiętaż, iż każde urządzenie które zalicza się do elektrośmieci posiada symbolktóry informuje nas o zakazie wyrzucania takiego sprzętu do kosza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s