Jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Od 23 września mamy astronomiczną jesień, jednak widok za oknem w żaden sposób nie przypomina pięknej złotej polskiej jesieni. W chłodne dni każdy marzy o ciepłym wnętrzu, dlatego mamy dla Was kilka wskazówek jak zarządzać ogrzewaniem tak aby nie tracić przy tym majątku.

Podstawą do obniżenia rachunków za ogrzewanie jest odsłonięcie grzejników. Meble, zasłony i firanki sprawią, że ciepło emitowane przez grzejniki krąży między oknem a kaloryferem zamiast ogrzewać pokój. Wiele osób ze względów estetycznych decyduje się na zabudowę grzejników, szczególne tych starych żeliwnych – nie zdając sobie sprawy, że nawet najbardziej estetyczna zabudowa to zwiększenie o 20 procent strat ciepła, a co za tym idzie – większe rachunki za ogrzewanie. Jeżeli decydujesz się na przemeblowanie zostaw minimum 10 cm odległości przeszkody od grzejnika aby ułatwić swobodną cyrkulację powietrza wokół niego. Pomyśl także o zamontowaniu z tyłu grzejnika specjalnego ekranu z foli aluminiowej – odbijającego ciepło w kierunku pokoju i ograniczającego stratę ciepła przenikającego przez ściany. Ważna wskazówka dla tych, którzy nie lubią sprzątać w zakamarkach – grzejniki, na których znajduje się kurz, grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii.

Wykorzystaj potencjał okien! Odsłoń okna kiedy świeci słońce, dzięki czemu zyskasz sporo naturalnej energii słonecznej. Należy również pamiętać, że dużo energii cieplnej tracimy przez nieszczelne okna – odpowiedzialne są one za powstawanie aż 25 procent strat ciepła. Jeżeli czujesz chłodny powiew wydobywający się z okien, mimo że są zamknięte warto pomyśleć o ich wymianie. Jeśli  jednak w najbliższym czasie nie planujesz remontu, uszczelnij okna – kup samoprzylepne uszczelki gumowe lub silikonowe i naklej na brzeg futryny.

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach. Należy zdać sobie sprawę że każde pomieszczenie w domu posiada optymalną dla siebie temperaturę. Przykładowo najlepiej się śpi w temperaturze na poziomie 16-18 stopni, w salonie gdzie spędzamy najwięcej czasu z rodziną optymalna temperatura wynosi 20-22 stopnie natomiast łazienka należy do pomieszczeń które powinny być najcieplejsze. Najlepszym sposobem na kontrolę temperatury jest zamontowanie termostatu na grzejniku. Różne szacunki pokazują, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię cieplną o 5 –7 procent rocznie.

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Długie wietrzenie, oprócz wymiany powietrza, przyczynia się do wyziębienia wszystkich pomieszczeń, wychładzają się ściany, meble – tym samym zwiększając koszty ponownego ogrzewania, dlatego najlepiej wietrzyć krótko ale intensywnie. Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza w mieszkaniu lub domu, ale bez wątpienia i ta rada pomoże zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie.

jesień

Życzę Wam dużo ciepła oraz pięknej złotej jesieni! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s