Zielona polityka – mały słownik pojęć

Cały czas byliśmy w temacie jak być EKO, czy to w biurze czy poza nim. Jednakże czy tak naprawdę wiemy po co mamy być EKO? Aby lepiej zrozumieć ten temat zapraszam do lektury kilku ważnych pojęć.

  • Energia odnawialna – w przeciwieństwie do takich surowców jak np. węgiel, odnawialne źródła dostarczają energię pochodzącą z promieni słonecznych, prądów wodnych, wiatru czy ziemi. Z tych źródeł może korzystać każdy gdyż są one ogólnodostępne. Już teraz możliwe jest zainstalowanie na dachu domu kolektorów słonecznych czy też zbudowanie małej turbiny wiatrowej, aby pozyskać energię np. do ogrzania domu.

wiatraki

  • Gospodarka niskoemisyjna – nazywana jest czasem również zrównoważonym rozwojem. Jest to takie działanie człowieka, które prowadzi do wzrostu gospodarczego kraju oraz redukcji emisji CO2.
  • Miks energetyczny – oznacza sytuację, kiedy w kraju energię cieplną i elektryczną dostarczają różne źródła, może to być np. węgiel, energia atomowa, wiatraki, panele fotowoltaiczne. Ważne, aby było ich kilka i aby nie konkurowały ze sobą, tylko uzupełniały się, dając mieszkańcom wybór, zapewniając większą niezależność energetyczną.
  • Niska emisja –  jest ona wynikiem zanieczyszczeń płynących z lokalnych kotłowni, domowych palenisk i rur wydechowych pojazdów. Niska emisja to problem w Polsce bardzo duży i coraz szerzej dyskutowany, ponieważ ma negatywny wpływ na zdrowie dorosłych i dzieci. Niska emisja jest ściśle powiązana z nieefektywnym spalaniem różnego rodzaju paliw od węgla, poprzez olej napędowy, aż po śmieci. Jest jedną z przyczyn powstawania smogu, który pojawia się, gdy przy bezwietrznej, wilgotnej pogodzie w powietrzu unoszą się zanieczyszczenia. Niska emisja jest bardzo szkodliwa dla zdrowia, powoduje choroby układy oddechowego, alergie, nawet nowotwory.
  • Prosument – gdybyśmy ze źródeł odnawialnych produkowali tak dużo energii, że moglibyśmy ją sprzedawać do sieci lub podzielić się z sąsiadami, stalibyśmy się „prosumentem”. Co prawda, na chwilę obecną mikroinstalacje wykorzystujące zieloną energię nie są jeszcze tak wydajne i nie magazynują energii na tak długo, aby całkiem uniezależnić nas od dostaw energii z zewnątrz, jednak zielone technologie dynamicznie się rozwijają i farm wiatrowych czy solarnych dostarczających zielony prąd przybywa. Naukowcy badają też wykorzystanie fal i morskich prądów, opracowują lepsze kable, akumulatory i inne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą wykorzystywać źródła odnawialne w sposób tani i efektywny.
  • Zielona gospodarka – jest to ograniczanie niskiej emisji oraz godzenie troski o środowisko z interesami gospodarczymi i ekonomicznymi państwa. Do tej pory paliwa i surowce były eksploatowane nie zważając na to, iż są to surowce nieodnawialne. Teraz, kiedy wiele surowców jest na wyczerpaniu, a nagłe zmiany pogodowe dotykają coraz więcej obszarów naszej planety, trzeba poszukać nowego modelu funkcjonowania. I dlatego rządy wielu państw otwarcie mówią o tym, że gospodarka i ekosystem powinny zacząć ze sobą współgrać. Dotyczy to bardzo wielu poziomów – technologii, energetyki, budownictwa, ekonomii. Dostępne zasoby powinniśmy wykorzystywać rozsądnie, z myślą o przyszłości i maksymalnie efektywnie, aby starczyło ich dla każdego i to w dobrej cenie.

drzewo

A Wy jak dbacie o swoje środowisko ?? Podzielcie się swoimi działaniami w komentarzach! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s